Miten Pajun perhe Terijoelta joutui puhtaasti ruotsinkieliseen Bromarvin saaristoon?
Ja miksi Inkisen veljekset Uudestakirkosta olivat niin hiljaisia alkuaikoina Lappohjan koulussa?
Mitä tapahtui kun Valter Louko vuokrasi kalavesiä Pohjanlahdesta?

framling prm markn.f 15.6Karjalaiset ruotsinkielisillä seuduilla muodostaa teeman Porkkalan Parenteesi-yhdistyksen uudessa kirjassa Muukalaisina omassa maassaan. Lena Selén ja Berndt Gottberg kertovat tarinoita koko etelärannikolta. Karjalan menetyksen myötä Suomi menetti melkoisesti – mutta karjalaisten panoksen turvin jälleenrakennuskaudelta selvittiin hyvin.

Kirja on kaksikielinen, tekstit suomeksi ja ruotsiksi, ja lisäksi yhteenveto englanniksi.

Svenska Kulturfonden, Siuntion säästöpankkisäätiö, Letterstedtska föreningen ja Svenska Folkskolans Vänner ovat tukeneet kirjan julkaisemista.

Neliväripaino, 168 sivua.
Ohjehinta 40 euroa.

Lue tästä Anne Kuorsalon (Evakkolapset ry) arvio kirjasta.

Myyntipaikat:


Porkkalan Parenteesin verkkokauppa

Hanko
Tian Kirja
, Vuorikatu 10

Inkoo
Degerby Igor Museo
, Furuborgintie 6

Karjaa
Karis bok & Papper, Kauppiaankatu 24
Luckan i Raseborg
, Torikatu 3

Kirkkonummi
Hvitträsk
, Hvitträskintie 166
Luckan i Kyrkslätt
, Asematie 3
Maatilapuoti
, Eestinkyläntie 316

Siuntio
Gårdskullan kartano
, Gårdskulla 108
Cumulus Resort Siuntio, Lepopirtintie 80
TuuMa
, Aleksis Kiven tie 2

Tammisaari
Kuninkaan kirja
, Pitkäkatu 14

Turku
Luckan i Åbo
, Aurakatu 1B

Porkkala Travel

Porkkala Travel -matkatoimisto perustettiin vuonna 2005 Porkkalan Parenteesi ry:n synnyttämän ajatuksen tuloksena vuodesta 1998 toimineen SE-Actionin aputoiminimeksi. Porkkalan Parenteesi ry katsoi, että yhdistyksen markkinointi toimi, mutta myyntikanava puuttui.

Sähköposti: myynti (at) porkkala.net
Puh. 09 256 4040

Suunnittele päiväsi

Retki- tai kokouspäivien järjestäminen lähtee liikkeelle helposti, kun lähetät meille oheisten lomakkeiden avulla perustiedot haluamastanne ohjelmakokonaisuudesta. Perustiedot saatuamme olemme teihin yhteydessä ja saatte tarjouksen juuri teille räätälöidystä kokonaisuudesta, nopeasti ja helposti!

  Suunnittele retki >>